Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 6 listopada 2009 w parku miejskich w Byczynie. Wykonano wówczas nasadzenia sadzonek świerku oraz sosny. W ramach projektu realizowane są zajęcia dydaktyczne z zakresu przyrody i ekologii w szkołach gminy Byczyna. W szkołach powstały grupy "Młodych ekologów". Młodzież spotykała się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Byczynie, kół łowieckich, pracownikami Administracji Lasów Państwowych i pracownikami Leśnego Zakładu Doświadczalnego. W roku 2009 ogłoszono i przeprowadzono konkurs plastyczny pt. "Przyroda i uroda gminy Byczyna". W pierwszym okresie realizacji projektu zorganizowano zbieranie pożywienia dla zwierząt. Przygotowano także materiały na wykonanie ścieżki dydaktycznej "Raj dla owadów". Przygotowano również budki lęgowe oraz karmniki dla zwierząt. Dla każdej ze szkół na potrzeby realizacji projektu zakupiono komputery, rzutniki oraz mikroskopy.


Na podstawie materiałów Urzędu Miejskiego w Byczynie:

Projekt obejmuje edukację ekologiczno – przyrodniczą we wszystkich szkołach z terenu gminy Byczyna. Partnerem projektu jest stowarzyszenie Qualifizierungsförderwerk Chemie GmbH (QFC GmbH). Wniosek projektowy został złożony do Fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt w Niemczech.

Celami projektu są:

  • edukacja ekologiczna młodzieży szkolnej i członków Polskiego Związku Łowieckiego w dziedzinie ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej;

  • wzbogacanie różnorodności biologicznej na ponad połowie powierzchni naszego kraju objętej działalnością rolniczą, oraz na obrzeżach lasów;

  • zaangażowanie w działania proekologiczne związane z realizacją programu członków Polskiego Związku Łowieckiego, kandydatów na myśliwych, leśników, pszczelarzy, rolników oraz młodzież.

Program projektu zakłada wyspowe nasadzanie drzew i krzewów - tworzenie tzw. remiz śródpolnych, zadrzewień przydrożnych, a tym samym również wzbogacanie ekotonów polno – leśnych. W efekcie stwarza to bardzo korzystne warunki żerowe i osłonowe dla zwierząt bytujących w naszych polnych ekosystemach (zające, kuropatwy, bażanty, sarny, ptactwo śpiewające, owady pożyteczne itd.). Elementem dodatkowym ma być pielęgnacja (i dosadzenia dodatkowych roślin) do istniejących remiz. Z realizacji takich działań, podobnie jak z obserwacji życia biologicznego w remizach młodzież szkolna, uczestnicząca w programie, przygotowywać będzie sprawozdania - w ramach ogłoszonego konkursu. Program ten harmonizuje z prowadzoną od trzech lat, przez Polski Związek Łowiecki, akcją ochrony i rozwoju niektórych populacji zwierząt dziko żyjących.

W projekcie biorą udział wszystkie szkoły znajdujące się na terenie gminy Byczyna, tj.: Publiczna Szkoła Podstawowa w Byczynie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Roszkowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Biskupicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostowie oraz Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych w Byczynie. Szkoły te, liczące łącznie ponad 1000 uczniów, wyraziły chęć i podpisały deklarację współpracy z innymi instytucjami partnerującymi w projekcie. Spośród tych uczniów, w każdej szkole, utworzone zostaną grupy ekologiczne „Młodzi ekolodzy”, którzy pod opieką nauczycieli przyrody i nauczycieli biologii będą uczestniczyć w projekcie. Koszt projektu szacuje się na 402 361 zł (ok. 200 tys. €). Dofinansowanie projektu przez DBU 50 %. Projekt realizowany jest w latach 2009 – 2011.

Dodatkowe informacje